Računalniško-informacijska tehnologija je brez dvoma spremenila svet v zadnjih nekaj desetletjih. Dandanes je lažje komunicirati, iskati informacije in opravljati različna dela preko računalnikov. V veliki meri je dostop do spleta omogočil, da lahko na bolj učinkovit način poslujemo, opravljamo nakupe, ohranjamo stike z bližnjimi ljudmi in mnogo več. Vse to pa omogoča gostovanje spletnih strani ali hosting, saj nudi prostor za delovanje strežnikov. Vsaka informacija, ki jo najdemo na spletu, se nahaja na trdem disku, SSD-ju ali drugem mediju za shranjevanja podatkov v oddaljenem računalniku namenjenemu za serviranje podatkov.
Kaj je gostovanje spletnih strani?
Na spletu se nahaja nešteto video, avdio in drugih vsebin. Vse te vsebine pa potrebujejo virtualni prostor, kjer se nahajajo. Vsaka spletna stran tako rekoč živi na strežniku ali več strežnikih, kjer ima shranjeno vso HTML, CSS in drugo računalniško kodo. Za pravilno delovanje omenjenih naprav je potrebno gostovanje spletnih strani, ki ga nudi določen ponudnik. Zaobsega strežnike različnih konfiguracij, dodelitve IP naslovov in druge tehnične elemente. Načeloma nam ni potrebno poznati vsakega izmed teh elementov, vendar je dobro, če razumemo osnove. Tako bomo lažje ohranjali svojo stran v delujočem stanju in prepoznali kaj vse potrebujemo, da pravilno deluje.
Kaj so strežniki?
Delovanje strežnikov je skoraj popolnoma enako katerikoli drugi računalniški napravi. Razlika je v tem, da je strežnik namenjen izključno shranjevanju podatkov spletne strani. Omogoča, da se spletna stran pravilno prikaže v brskalniku obiskovalca same strani. Obenem pa tudi preprečuje krajo ali druge nezaželene dogodke, ki so posledica nepridipravov in hekerjev.
Varovanje podatkov je ključni element gostovanja spletne strani, neglede na njeno vsebino. Pomembne tehnologije, kot so HTTPS in SSL zavarujejo komunikacijo med uporabniki oziroma obiskovalci spletne strani in samim strežnikom. Zato so plačevanje s plačilnimi karticami, ustvarjanje računov in druga opravila varna, hitra in učinkovita.
Katere strežnike poznamo?
Večina novejših spletnih strani deluje na treh glavnih strežnikih. Poznamo jih tudi, kot razne konfiguracije strežnikov, saj so te nastavljeni, da gostujejo podatke na različne načine. Trenutno je najbolj popularno virtualno gostovanje spletnih strani, saj omogoča izbiro operacijskega sistema, uporabno edinstvene spletne kode in mnogo več.
Poznamo pa tudi deljeno gostovanje, kjer si en strežnik deli več deset, sto ali tisoč uporabnikov. Za najzahtevnejše uporabnike pa je na voljo namensko gostovanje, kjer se zakupi celotni strežnik za uporabo ene spletne stran, lahko pa tudi več njih.
Registracija domene je pomemben korak
Neglede na to ali imamo že izdelano stran za spletno prodajo ali drugi namen bomo potrebovali ime. To je ključno iz več razlogov, kot je lažja prepoznava našega podjetja s strani strank in podobno. Pomemben pa je tudi bolj tehničen element, saj je ime ali domena zelo uporabna.
Delovanje celotnega spleta poteka preko IP naslovov. Zato ima tudi vsaka spletna stran svoj določen IP naslov. Ta deluje kot poštni naslov in omogoča, da jo naš spletni brskalnik najde med milijoni drugimi stranmi. Sam IP naslov je dolga številka, ki so je je zelo težko zapomniti. Ravno to pa nam sama registracija domene močno olajša, saj spremeni omenjeno dolgo številko v ime naše izbire. Tako nas stranke lažje najdejo in spletni iskalniki hitro poiščejo našo stran.
Samo registracijo domene je mogoče opraviti na več načinov. V vsakem primeru pa zakupimo določeno ime za obdobje enega leta ali več. Sčasoma pa je potrebno ponovno zakupiti ime, drugače izgubimo do njega pravico uporabe.
Kaj je spletni registrar?
Dandanes je v obstoju že več kot 1,4 milijarde spletnih strani, izmed katerih večina uporablja domene z različnimi končnicami. To pomeni, da je vedno manj imen katere lahko izberemo za registracijo. Dejstvo pa je, da z malo kreativnosti lahko izberemo pravo ime, ki je še prosto in bo idealno služilo namenu naše strani. V vsakem primeru pa je samo domeno potrebno registrirati. To je mogoče storiti na izbranem registrar- ju na spletu. Obstajaj jih več vrst, vendar to za večino uporabnikov ni priporočljivo.
Najbolje je uporabiti registrar, ki ga ponuja podjetje s strežniki za hosting. Tako zagotovimo, da imamo zakupljeno ime in strežnik na enem mestu. To pa nam močno olajša poslovanje in reševanje tehničnih težav v različnih primerih.
Kaj je SSL varnostni ključ?
Današnji svetovni splet je poln nepridipravov, virusov in drugih nevarnosti, ki nam lahko močno otežijo delovanje domene oziroma spletne strani. Neprestano je nekdo na preži, da nam ukrade podatke ali se drugače polasti denarnih sredstev, gesel, uporabniških imen in podobno.
- To je tudi razlog, da veliko podjetij za gostovanje spletnih strani ponuja možnost brezplačnega ali plačljivega SSL certifikata oziroma varnostnega ključa.
- SSL certifikat deluje tako, da popolnoma zašifrira izmenjavo podatkov med obiskovalcem spletne strani in strežnikom. Tako je vsa komunikacija hekerjem nevidna in nedostopna.
- To je ključna tehnologija za spletne trgovine, forume in druge platforme, kjer je varovanje gesel in osebnih podatkov ključnega pomena.
SSL certifikat si ne moremo izbrati v registrarju za nakup domene, ampak pri ponudniku strežnikov oziroma hostinga. Lahko pa ga tudi izberemo naknadno, ko smo že zakupili ime.
Kaj je še pomembno pred začetkom postavitve spletne strani?
Zelo priporočljivo je, da vedno izberemo SSL certifikat preden zakupimo strežnik. To je pomembno iz samih varnostnih razlogov, kot tudi zaradi zahtev industrije plačilnih kartic. Drugi pomembni element pa je izbira pravilne konfiguracije strežnika.
Priporočljivo je, da izberemo virtualni strežnik, če nameravamo izdelati spletno stran, ki bo sčasoma rasla. To pa zato, ker nam virtualno gostovanje spletnih strani omogoča, da sčasoma zakupimo več pasovne širine, moči procesorja in drugih strojnih lastnosti. Tako ni potrebe po premiku spletne strani na drug strežnik.
Za najbolj zahtevne uporabnike pa se priporoča zakup celotnega strežnika ali namenskega gostovanja. To je najbolje v primeru, da potrebujemo največjo moč in hitrost za velike projekte gostovanja video, avdio ali drugih vsebin.