registracija domene
Internet in storitve

Kaj je spletna domena in kako poteka njena registracija?

Če ste v fazi izdelave nove spletne strani, potem ste se zagotovo že srečali z izrazom spletna domena. Kaj natančno je spletna domena in kako poteka njena registracija, boste izvedeli v nadaljevanju.

Vsakdo, ki želi postaviti spletno stran, dostopno tudi drugim uporabnikom na spletu, mora najprej opraviti registracijo domene. Ne glede na to, ali boste imeli na spletni strani blog, spletno trgovino ali kaj drugega, če se želite resno lotiti posla, potem je obvezna registracija domene, hkrati pa je potrebno zakupiti tudi spletno gostovanje oziroma hosting.

Kaj je spletna domena?

Spletna domena je unikaten spletni naslov, preko katerega uporabniki na spletu lahko obiščejo določeno spletno stran. Vsaka spletna domena je sestavljena iz dveh delov, imena in domenske končnice, kot je na primer .si, .com, .net in podobno.

Registracija domene lahko izboljša prepoznavnost imena vašega podjetja
Domena je naslov, ki ga vnesete v brskalnik, da pridete na spletno mesto. V bistvu je dom spletne strani, zato je vsaka domena edinstvena. Registracija domene lahko izboljša prepoznavnost imena vašega podjetja, če izstopa, je nepozabna in se ujema z ostalimi sredstvi vaše blagovne znamke.

Domenske končnice so določene vnaprej, medtem ko si ime spletne domene izberete sami. Naslov spletne domene mora biti unikaten, torej ne moreta obstajati dve spleti strani z enako spletno domeno. Zato je najbolje uporabiti iskalnik domen, s pomočjo katerega boste natančno vedeli, ali je domena prosta ali zasedena.

Kako poteka registracija domene?

Kot smo že omenili, je za resen posel na spletu potrebno registrirati domeno in zakupiti prostor na spletu, čemur pravimo spletno gostovanje oziroma hosting. Postopek registracije domene je zelo enostaven in ga lahko opravi vsakdo s povprečnim znanjem uporabe spleta. 

Najprej je potrebno izbrati registrarja domen, pri katerem boste registrirali domeno. Registrar domen je podjetje, ki nudi registracijo domen. V Sloveniji jih je preko sto in pogosto se to opravi hkrati z dogovorom za spletno gostovanje na njegovih strežnikih. Temu koraku je vredno nameniti veliko pozornosti, saj še zdaleč ni vseeno, pri katerem ponudniku bo opravljena registracija domene. Od tega je namreč odvisna kvaliteta storitev in tudi pomoč uporabnikom.

registracija domene pri registrarju
Preden začnete z izbiro, morate najprej vedeti, kje boste izvedli registracijo domene. Registrar domen je podjetje, ki rezervira in upravlja imena domen.

Ko izberete ustreznega registrarja in izberete ustrezno domeno, je potrebno na spletni strani ponudnika izpolniti še nekaj osebnih podatkov. Registracija domene je mogoča za obdobje od enega do pet let, za kar vam registrar tudi izstavi račun in po plačilu računa je domena vaša. Po uspešno opravljeni registraciji domene le še preverite, ali so navedeni podatki pravilni in ali je domena lastniško res pisana na vas.

Kaj je VPS gostovanje in katere so njegove prednosti ter slabosti?

Številni ponudniki spletnega gostovanja vsem lastnikom spletnih strani ponujajo različne vrste gostovanj na njihovih strežnikih. Eden izmed teh je tudi VPS strežnik, ki je namenjen predvsem zahtevnejšim uporabnikom oziroma podjetjem s posebnimi zahtevami.

Kaj je VPS strežnik? Vse, kar morate vedeti najdete v tem videu.

Različne vrste spletnih gostovanj vam danes omogočajo izvajanje različnih ravni prilagajanja vašega strežnika, prav tako pa se razlikujejo tudi po zmogljivosti, cenah in razpoložljivih storitvah. V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je VPS gostovanje in katere so njegove glavne prednosti.

Kaj je VPS gostovanje?

VPS gostovanje je torej eno od oblik spletnih gostovanja, ki jih ponudniki gostovanja ponujajo na VPS strežnikih. VPS oziroma Virtual Private Server je navidezni zasebni strežnik znotraj katerega svojega prostora ne delite z drugimi spletnimi stranmi, ampak je zakupljen prostor samo vaš. Kadarkoli želi spletni obiskovalec dostopiti do vaše spletne strani, njegov brskalnik pošlje zahtevo vašemu strežniku in ta prenese potrebne datoteke preko interneta.

VPS strežniku ko izvajate večje število aplikacij
Vsi viri vašega VPS so namenjeni izključno vam. Poleg tega je količina RAM-a in procesorja, ki je na voljo na VPS strežniku, veliko večja od tiste, ki jo ponuja deljeno gostovanje. Tako lahko obvladate veliko več prometa, medtem ko izvajate večje število aplikacij.

VPS strežnik torej simulira fizični strežnik, ki je v resnici v rabi več uporabnikov, vendar je določen prostor na njem namenjen izključno shranjevanju vaših datotek, baz podatkov in drugega materiala, hkrati pa si z ostalimi uporabniki delite stroške električne energije, tehnično podporo in podobno. Ker vam VPS strežnik omogoča namestitev lastnega operacijskega sistema in programske opreme, imate nad njim tudi popoln nadzor.

Prednosti in slabosti VPS gostovanja

VPS strežnik je idealna rešitev za podjetja z nekoliko večjimi potrebami, kot so spletne agencije, lastniki večjega števila spletnih strani, večje spletne trgovine in podobno. Za vse te uporabnike imajo VPS gostovanje številne prednosti, med katerimi naj izpostavimo:

  • hitrejše in zanesljivejše gostovanje,
  • zagotovljena procesorska moč,
  • težave in porast prometa drugih uporabnikov ne vplivajo na vaše spletno mesto,
  • večja zasebnost, saj so vaše datoteke in podatki zaklenjeni pred drugimi uporabniki,
  • možnost kasnejše nadgradnje,
  • večji nadzor.

Med slabosti VPS strežnika lahko izpostavimo predvsem njegovo ceno, saj je dražje v primerjavi z deljenim gostovanjem. Zato pred končno odločitvijo temeljito razmislite, ali ga resnično potrebujete. Seveda, če pa se že uvrščate med bolj zahtevne uporabnike, potem je VPS gostovanje prava izbira, saj vam nudi zanesljiv prostor gostovanja po prijazni ceni.